Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O elektronickém (ne)bezpečí a šmejdech internetu

9. 09. 2016 8:08:19
Každý člověk potřebuje k spokojenému životu dvě zásadní jistoty. Svoboda a bezpečí. Formuloval to takto sociolog Baumann, sám to vnímám jako dokonalou definici.

Zvolení do Senátu ČR mi přinese možnost přispět k většímu pocitu bezpečí. To je sice velmi rozsáhlý pojem, ale považuji to za zásadní. Každý člověk potřebuje k spokojenému životu dvě zásadní jistoty. Svoboda a bezpečí. Formuloval to takto sociolog Baumann, sám to vnímám jako dokonalou definici. V Senátu chci podporovat vše, co k těmto dvěma významům vede. V nejširších souvislostech. Od role Senátu jako pojistky demokracie po detaily našich životů.

Třeba otázka elektronického bezpečí. Bojíme se vykradení svých domovů, násilí spáchaného na našich blízkých, podvodů. Hmatatelných věcí. Ale daleko reálnější je násilí, které je na nás pácháno ve virtuálním světě. Říkejme tomu třeba e-nebezpečí. Vnímal jsem ohrožení lidí jako běžný uživatel internetu. Ale mé pochybnosti o ohrožení jistot na internetu vzaly za své při tvorbě znaleckých posudků pro policii a soudy. Vstoupil jsem tím do světa slabých a zranitelných, jejich zneužívání a obnažení ve smyslu fyzickém i duševním. Těmi jsou především děti a v menší, nicméně také masivní míře senioři. Bezmoc těchto lidí je ohromující. Na jedné straně stojí velmi silní, zkušení internetoví šmejdi a na druhé straně děti a starší lidé. Jak to asi může dopadnout?

Dalším problémem jsou naše přihrávky těmto šmejdům. Otevíráme jim neočekávané možnosti. Zveřejňujeme fotografie ze soukromí, nekontrolujeme, kde děti virtuálně pobývají, jaké mají přátele. Jen jeden příklad s absurdním rozměrem. Dřív byl svět dosud nenarozeného dítěte schován i před jeho rodiči. Dokonce se nevědělo ani to, zda jde o chlapečka nebo holčičku. S vynálezem ultrazvuku vznikla možnost plod vidět a to dokonce včetně některých jeho rysů tváře. Máme v naší době mnoho možností, které v dějinách lidstva nikdy nikdo neměl. Ale naše neopatrnost vede do dalších rozměrů. Rodinná intimita a vnímání očekávaného miminka bere prudce za své. V internetovém prostoru jsou zveřejňovány fotografie nenarozených dětí, po jejich narození jsou pak zveřejňovány jejich údaje a další obrázky. Dítě tak ztrácí svoje soukromí ještě dříve, než ho získalo. Maminka zveřejní jeho prenatální profil. Tím v podstatě otevře údaje dítěte stovkám miliónů neznámých lidí. Je to opravdu potřeba? Se šťastnou matkou se sice raduje několik osob. Ale někdo z oněch miliónů může udeřit. A předtím čekat několik let. Ve virtuálním světě čas plyne jiným tempem. Snoubí se tam strašlivá pomíjivost s možným neúprosným archivováním našich životů.

Toto je jen jedno z možných ohrožení našich dětí a prarodičů. Jsou jich desítky. Hnus dětské pornografie, fyzické zneužívání dětí a možné dohnání k sebevraždě je jen špička ledovce. Ta podivná virtuální pavučina má mnoho svých pavouků, kteří čekají na zaváhání každého z nás. Jejich záběr je daleko širší než v obyčejném životě s rozměrem „tady a teď“.

Své odhodlání bojovat s elektronickým ohrožením nám svěřených dětí mám spojeno se zcela konkrétními úkoly. Jeden z nich by bylo vytvoření možnosti vyšetřujících složek nahlížet prostřednictvím poskytovatelů do emailové schránky. Za velmi přísných podmínek, pod dozorem a zpětně. Mnoho by to pomohlo rozkrytí i brutálních trestných činů, které se páchají na internetu. Dále bych podporoval užitečné organizace jako je třeba E-bezpečí. Jsem jeho konzultantem. Vím, že takové neziskovky pomáhají prevenci i léčbě internetových nemocí. A o to mi jde.

Autor: Lumír Kantor | pátek 9.9.2016 8:08 | karma článku: 10.50 | přečteno: 395x

Další články blogera

Lumír Kantor

Navštívil jsem "svoji" továrnu

To není název z čítanky, kterou jsem dostal v roce 1968. Ale dnes jsem se vrátil zpět o 35 let. Tak do let 1977 až 1983.

17.9.2016 v 13:19 | Karma článku: 15.02 | Přečteno: 473 | Diskuse

Lumír Kantor

Nová olomoucká porodnice. Sci-fi nebo realita?

Nová olomoucká porodnice nebude jen budovou, ale budeme kvůli ní měnit i myšlení a celkový přístup.

14.9.2016 v 11:04 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 427 | Diskuse

Lumír Kantor

Největší osamění

Tento rok je pro mě mimořádný z nejrůznějších důvodů. Jedním z nich je i završení úsilí o kurz, v němž bychom si na Novorozeneckém oddělení i Porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci prohloubili znalosti komunikace s rodiči.

1.9.2016 v 13:29 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 962 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se hroutila Amerika a jak jsem toho byl svědkem

Po celý můj život je Amerika " papežem imperialismu ", nenáviděným světovým četníkem či vysmívaným loserem, jenž odchází na smetiště dějin.

23.7.2017 v 20:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Beata Krusic

Je tak krásný hrát si...........

Třeba být na chvilku Indián. Jarda Dušek kdesi řekl, že nás Indiáni vnímají jako podivné bytosti. Např. ve vztahu k dešti. Když na nás prší, tak se prapodivně krčíme, znervozníme, křeníme se u toho a jsme totálně rozhozeni.

23.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Josef Nožička

Bursíkův LES – danajský dar pro Kalouska?

Při brouzdání internetem a pročítání zpráv ohledně toho, co se na naší politické scéně událo po dobu, kdy jsem pobýval u moře, mě asi nejvíc zaujala informace o volební spolupráci stran TOP 09 a LES.

23.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 109 | Diskuse

Ondřej Mrázek

Kterak zlá Káča chtěla svrhnout Putina

Rotující káča aneb fidget spinner se staly tak populární, že se jich chytila propaganda. Jak ta ruská, tak ta česká, protiruská. Lidovky čelí okurkové sezóně článkem o tom, jak chtějí zlí Rusové dětem novou hračku zcenzurovat.

23.7.2017 v 16:09 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 493 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 618

Dětské lékařství je nádhernou jízdou druhou půlí mého života. Předchozí zkušenost vyučeného elektrikáře a absolventa průmyslovky k tomu byla skvělou průpravou.  Skauting mi zase pomohl formovat životní názory a hodnoty. A dovedl mě k poznání, že  totalita a diktatura skupin či jednotlivců jsou slepou cestou. Jsem dětský lékař a věnuji se dvacet pět let největšímu pokladu – novorozeným dětem.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.