Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová olomoucká porodnice. Sci-fi nebo realita?

14. 09. 2016 11:04:10
Nová olomoucká porodnice nebude jen budovou, ale budeme kvůli ní měnit i myšlení a celkový přístup.

Možná více než přinášená témata je na senátorovi důležitá jeho minulost a postoje. Ale přesto se dnes dotknu mého dalšího volebního tématu. Nová olomoucká porodnice nebude jen budovou, ale budeme kvůli ní měnit i myšlení a celkový přístup.

Porodnice nového typu je přínosem pro nejmenší, jejich rodiče a rodiny. Zaměstnává mi to hlavu už mnoho let. Lze něco měnit na současném systému tak, aby to nebyl pouhý marketingový tah uváděný nafouknutou reklamou? Zodpovědně říkám, že ano. Na svých cestách jsem byl v převratné porodnici v Amsterdamu. Je v provozu přes rok.

Podařilo se mi ji opakovaně navštívit a musím říci, že bych ji Olomouci přál. Důkladně jsme nový systém rozebrali s vedením Fakultní nemocnice v Olomouci, s kolegy, s architektem. Princip? Rodička přichází na civilně zařízený pokoj, zde porodí a zůstává s dítětem na stejném místě až do propuštění domů. Obvykle tři dny nebo dle potřeby. Lze očekávat, že časem se pobyt se zdravým miminkem bude zkracovat. Pokoj je tak pro maminku a dítě domovem na několik dní. Odpadá převážení na vozíčku ze sálů na pokoj, ztráta intimity. Maminka s dítětem je na pokoji sama, ale přístup návštěv není příliš omezen. Záleží především na mamince. Na chodbě jednoduchý dětský koutek pro starší sourozence. Na každém pokoji prostor pro přespání jedné další osoby - tatínka, babičky nebo sourozence maminky. Pokoje musí být různorodě zařízeny, potřeby zdravé a nemocné maminky či dítěte jsou jiné. Každý pokoj má svoji koupelnu a sprchu. Toto je tedy nástin systému moderní porodnice, kde by už mohly být téměř všechny maminky spokojeny. Domnívám se, že by pak došlo ke snížení počtu nebezpečných porodů v domácím prostředí. Nepřeháním. Je to opravdu nebezpečné. Ale to je jiné téma. Vím jak vyřešit tuto podivnou válku mezi skupinkami porodních asistentek a lékařů. Ony totiž i porodní asistentky nejsou zdaleka v „domácích“ porodech jednotné. Ale zpět do Olomouce a její porodnice. Kolegyně z Amsterdamu mají v Evropě ojedinělou porodnici. Navštívili podobnou porodnici v Torontu a vycházely z jejího světového primátu. A nyní přicházíme s mými kolegy a chtěli bychom aplikovat tento systém u nás. Pro naše maminky a děti, jejich rodiny. Osobně bych si přál takovou porodnici nejen v Olomouci, ale i na dalších místech České republiky. V České republice se ročně narodí přes 100 000 dětí. To je nejméně 300 000 novorozenců a jejich rodičů. Podpora vazby mezi nimi je investicí pro další generace.

Je to vize. Ale už funguje. Co brání, aby to šlo i v Olomouci? Novou porodnici tady potřebujeme. Zapálené lidi pro tuto myšlenku v budově současné máme. Ale potřebujeme některé změny zdravotnických vyhlášek a pravidel. Otevřít oddělení pro příbuzné, změnit některé věci, které jsou svázány předpisy. Nejsou to velké změny. Ale musí se provést. Pro senátora je to poměrně jednoduchý úkol. Pokud budu zvolen, bude to jedna z věcí, kterým se začnu hned od prvního dne věnovat. Myslím, že nemusím přesvědčovat slovy. Přesvědčuje současná, dlouho budovaná, dobrá pověst porodnice a její výsledky.

Mým přáním je dostat soukromí rodiny do těch rozměrů, které mi nastínila moje holandská kolegyně slovy: “Víš, dříve jsem povolovala návštěvy na pokojích. Teď na návštěvu přicházím já.“

Autor: Lumír Kantor | středa 14.9.2016 11:04 | karma článku: 10.89 | přečteno: 430x

Další články blogera

Lumír Kantor

Navštívil jsem "svoji" továrnu

To není název z čítanky, kterou jsem dostal v roce 1968. Ale dnes jsem se vrátil zpět o 35 let. Tak do let 1977 až 1983.

17.9.2016 v 13:19 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 487 | Diskuse

Lumír Kantor

O elektronickém (ne)bezpečí a šmejdech internetu

Každý člověk potřebuje k spokojenému životu dvě zásadní jistoty. Svoboda a bezpečí. Formuloval to takto sociolog Baumann, sám to vnímám jako dokonalou definici.

9.9.2016 v 8:08 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 396 | Diskuse

Lumír Kantor

Největší osamění

Tento rok je pro mě mimořádný z nejrůznějších důvodů. Jedním z nich je i završení úsilí o kurz, v němž bychom si na Novorozeneckém oddělení i Porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci prohloubili znalosti komunikace s rodiči.

1.9.2016 v 13:29 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Další články z rubriky Olomouc

Veronika Stejskalová

Společenský aspekt trestního stíhání

Téma jistě zajímavé, ale jen pro někoho. Pro ty, kteří zažili, ale stále mají naději... Platí presumpce neviny pro všechny?

11.11.2017 v 8:39 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 471 | Diskuse

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Touha po kráse a dobru

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

16.10.2017 v 6:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 |

Jakub Holman

Harfistka v noční Olomouci

Toto je příběh o malém nočním dobrodružství, o kouzlu v noční Olomouci, o žebrácích, o harfistce u Sloupu Nejsvětější Trojice a... Jimi Hendrixovi.

12.8.2017 v 21:47 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 206 | Diskuse

Zdenka Wagnerová

PF 2017

Závěrem roku si přejeme jen to nejlepší, veselé vánoce a šťastný nový rok. Pár dnů po Novém roce sklouzneme do tradice všedních dní, z veselých vánoc zbude pár kilo navíc a šťastný rok se mění v běžný koloběh, občas zápas.

31.12.2016 v 20:52 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 133 | Diskuse

Karel Sýkora

BASTA – I my jsme FF I. aktualizace

Téma k rozjímání pro první adventní neděli: Ze Zákona o vysokých školách: "Akademický senát fakulty je jejím samosprávným zastupitelským akademickým orgánem. (...) Členy akademického senátu fakulty volí ze svých řad členové.

27.11.2016 v 19:26 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 185 |
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 627

Dětské lékařství je nádhernou jízdou druhou půlí mého života. Předchozí zkušenost vyučeného elektrikáře a absolventa průmyslovky k tomu byla skvělou průpravou.  Skauting mi zase pomohl formovat životní názory a hodnoty. A dovedl mě k poznání, že  totalita a diktatura skupin či jednotlivců jsou slepou cestou. Jsem dětský lékař a věnuji se dvacet pět let největšímu pokladu – novorozeným dětem.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.